České sdružení pro právní a sociální filozofii, z. s. (dále jen „Spolek“) je nejvýznamnější tuzemskou platformou sdružující právní teoretiky, právní filozofy a právní sociology. Mezi členy spolku však patří i představitelé dalších vědních oborů a profesí.

Spolek kultivuje právně filozofické myšlení a rozšiřuje poznání na poli právní a sociální filozofie, a to v úzké spolupráci s vědeckými a vědeckopedagogickými institucemi nejenom v České republice, ale i ve světě. Důraz na mezinárodní spolupráci odráží skutečnost, že Spolek od svého vzniku v 90. letech minulého století je jednou z národních sekcí Mezinárodní asociace pro právní a sociální filozofii (Internationale Vereinigung für Rechts-und Sozialphilosophie, dále jen „IVR“).

IVR patří k vůbec nejstarším celosvětovým právním asociacím. Od svého založení v roce 1909 v Berlíně systematicky pěstuje právní a sociální filozofii a dnes jí v tomto směru náleží výsadní postavení na světě.

Mezi jinými IVR pořádá každé dva roky celosvětové kongresy ve významných univerzitních městech či čtvrtletně vydává uznávaný časopis Archiv für Rechts-und Sozialphilosophie.

České sdružení pro právní a sociální filozofii jako tuzemská sekce IVR úzce kooperuje jak s IVR, tak i s ostatními národními sekcemi IVR.

Mezi hlavní aktivity Spolku patří

  • iniciace vědecké a publikační činnosti doma i v zahraničí v oboru právní a sociální filozofie (např. konference, kolokvia a workshopy);
  • koordinace účasti na světových kongresech IVR;
  • podpora začínajícím vědcům
  • udělování cen za výborné vědecké výstupy.

Nejvyšším orgánem Spolku je schůze všech jeho členů. Ta projednává a rozhoduje o všech zásadních otázkách týkajících se fungování a existence Spolku. Statutárním orgánem Spolku je předsednictvo, které se skládá z předsedy, jímž v současné době je prof. JUDr. Aleše Gerloch, CSc., dvou místopředsedů – prof. JUDr. PhDr. Miloše Večeři, CSc. a doc. JUDr. Františka Cvrčka, CSc. Tajemnicí Spolku je dr. Katarzyna Žák Krzyžanková.

Členství

Členem Spolku se mohou stát fyzické i právnické osoby. Vítáni jsou členové napříč vědními obory, fakultami i profesemi. Členové Spolku se účastní vědeckých sympózií, členských schůzí i neformálních setkání, které Spolek organizuje. S členstvím ve Spolku vzniká účast v celosvětovém IVR.

V případě zájmu o členství, přejděte do sekce členství.

Chcete-li dostávat informace o novinkách z oblasti právní a sociální filozofie, přihlaste si náš Zpravodaj.

V případě jakýchkoliv dotazů, neváhejte nás kontaktovat.

Přihlaste si náš Zpravodaj: